پیام تبریک به مناسبت ۱۱ اکتبر روز جهانی دختر سال ۲۰۲۳ – مناسبت روز دختر سال ۱۴۰۲

در سال ۱۴۰۲ و سال ۲۰۲۳ ، روز دختر و روز جهانی دختر و تاریخ روز جهانی دختر و تاریخ شمسی روز جهانی دختر و روز جهانی دختر در تقویم امسال و تاریخچه روز جهانی دختر و روز جهانی دختر چه روزی است و تاریخ دقیق روز جهانی دختر و روز جهانی دختر چند شنبه است و روز جهانی دختر چندمه و روز جهانی دختر در تقویم میلادی و علت نامگذاری روز جهانی دختر و روز جهانی دختر در تقویم قمری

تاریخچه مناسبت روز دختر

روز جهانی دختر یک روز یادبود بین المللی اعلام شده از سوی سازمان ملل متحد است . این روز به عنوان روز دختران و روز جهانی دختر نامیده می شود .

۱۱ اکتبر ۲۰۱۲ ، نخستین روز دختران بود . این یادبود ، در پشتیبانی از فرصت های بیشتر برای دختران و بالا بردن آگاهی در مورد نابرابری جنسیتی که دختران در سطح جهان به دلیل جنسیتشان مواجه اند ، برگزار می شود . این نابرابری شامل مواردی مانند حق دسترسی به آموزش ، تغذیه ، حقوق قانونی ، مراقبت های پزشکی و محافظت در برابر تبعیض ، خشونت علیه زنان ، ازدواج اجباری و کودک همسری است .

جشن روز دختر همچنین «منعکس کننده ظهور موفقیت آمیز دختران و زنان جوان به عنوان یک گروه متمایز در سیاست های توسعه ، برنامه ریزی ، مبارزات انتخاباتی و تحقیقات است . »

روز دختر سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟ علت نامگذاری این روز چیست؟

۳۱ خرداد ۱۴۰۲ به مناسبت ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها روز ملی دختر نامگذاری شده است . روز دختر در تقویم شمسی یکشنبه ، ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ ، مصادف با ۱ ذی القعده ۱۴۴۴ و مطابق با ۲۱ می ۲۰۲۳ است . این روز را به تمام دختران سرزمینمان ایران تبریک می گوییم .

ضمنا از سال ۲۰۱۲ روز ۸ مارچ توسط سازمان ملل متحد به عنوان روز بین‌المللی دختر ثبت شد و در بسیاری از کشورها این روز را به شکل های مختلف جشن می گیرند .

روز دختر در ایران

روز دختر در ایران مصادف با تولد حضرت معصومه (سلام اله علیها) است و در سال ۱۳۸۵ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم های رسمی کشور درج گردید . این اقدام حرکتی است فرهنگی برای یادآوری شخصیت حضرت معصومه (س) و ترویج ابعاد وجودی این دختر اهل بیت در میان دختران مسلمان تا دختران این مرز و بوم از شخصیت آن حضرت الگو برداری کنند .

روز دختـر بهانه ای است برای گرامیداشت مقام دختر و آشنایی آنان با نحوه صحیح زندگی با بهره گیری از فرهنگ ایرانی و اسلامی .

دختران امروز مادران آینده اند که آینده سازان این مملکت را در دامان خود پرورش خواهند داد . لذا با توجه به جایگاه مهم دختران در جامعه و فرهنگ کشور ، سلامتی جسمی و روحی و حضور آنان در صحنه های علمی و اجتماعی و سیاسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

۱۱ اکتبر روز جهانی دختر است و به همین مناسبت تلاش‌ها برای آگاه سازی در سراسر جهان نسبت به حقوق دختران صورت می‌پذیرد .
صندوق حمایت از کودکان می‌گوید آمار ازدواج کودکان در جهان نگران کننده است .

صندوق حمایت از کودکان می‌گوید : اگر دختران تحصیل در دبیرستان را به پایان برسانند ، تا سال ۲۰۳۰ از ۵۰ میلیون ازدواج کودکان جلوگیری خواهد شد .

کارشناسان می‌گویند کودکان مدرسه‌ای برای فرار از درس و مدرسه گاهی هم به دست آوردن فرصت‌های اقتصادی ولو محدود ازدواج می‌کنند . این ازدواج‌ها موجبات خشونت ، سو استفاده و پدید آمدن مشکلات روانی برای این کودکانی که زودتر را فراهم می‌آورد .

طبق گزارش صندوق حمایت از کودکان شاخص‌های نگران کننده‌ای برای کودکان دختر دیده می‌شود . به مناسبت روز دختر نگاهی به برخی آمار‌ها در خصوص وضعیت ناخوشایند دختران در سراسر جهان بیندازیم .

روز دختر سال ۲۰۲۳

در سراسر جهان حدود ۱۵ میلیون دختر ۱۵ تا ۱۹ ساله تجربه رابطه جنسی اجباری و ناخواسته داشته‌اند .

در بریتانیا دو سوم دخترانی که از سوی نهاد مستقل «برنامه بین‌الملل» مورد پرسش قرار گرفته‌اند رابطه جنسی ناخواسته داشته‌اند یا دستکم در اماکن عمومی مورد تماس جسمی ناخواسته قرار گرفته‌اند .

هر هفته حدود ۷ هزار دختر بین ۱۵ تا ۲۴ سال به ایدز مبتلا می‌شوند .

بیش از ۲۰۰ میلیون دختر و زن در سراسر جهان زخم‌های تناسلی را در زندگی خود تجربه کرده‌اند .

حدود ۳ میلیون دختر در سراسر جهان تبعید به خاطر جنگ را تجربه کرده‌اند .

دخترانی که در منطقه بحرانی و جنگی زندگی می‌کنند ، دو برابر بیشتر از کسانی که در مناطق آرام هستند در معرض خطر ترک تحصیل قرار دارند .

حدود ۶۲ میلیون دختر که در سن مدرسه رفتند هستند ، به مدرسه نمی‌روند .

بر اساس روند فعلی در سال ۲۰۳۰ حدود ۱۰ میلیون دختر ازدواج خواهند کرد که از این میان بیشتر از ۲ میلیون نفر از این عروس‌ها زیر ۱۵ سال خواهد داشت .

سالانه ۱۲ میلیون دختر پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی ازدواج می‌کنند و یک پنجم آن‌ها پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی مادر می‌شوند .

۱۱ اکتبر روز جهانی دختر است و به همین مناسبت تلاش‌ها برای آگاه سازی در سراسر جهان نسبت به حقوق دختران صورت می‌پذیرد .
علت نامگذاری روز جهانی دختران در ۱۱ اکتبر
سوالی که وجود دارد ، علت نامگذاری روز جهانی دختران در ۱۱ اکتبر است . با وجود کمپین‌های متعدد ، هر شخص دلایل خاصی را برای وجود چنین روزی اعلام می‌کرد ، اما چندین دلیل در این میان وجود داشت که باعث شد نظر سازمان ملل به آن‌ها جلب شود :

حمایت از عدم ازدواج اجباری برای دختران
به احتمال زیاد اگر تاریخچه ازدواج در برخی از کشور‌ها را مطالعه کرده باشید ، تیتری تحت عنوان ازدواج اجباری در آن دیده می‌شود ازدواجی که به میل هیچکدام از دختران انجام نمی‌گرفت و حتی در بعضی موارد مبالغی نیز در این میان رد و بدل می‌شد تا این ازدواج صورت پذیرد .

حمایت از عدم خشونت علیه دختران و زنان
یکی از درخواست‌هایی که بسیاری از کمپین‌ها در آن زمان و اکنون دارند ، عدم خشونت علیه دختران است که مورد توجه بسیاری از مردم در سراسر جهان نیز قرار گرفت .

بهبود سطح آموزشی و عدم ازدواج کودکان دختر

یکی از بدترین و یا بهتره بگیم فاجعه‌ای که رخ می‌داده است و در بین برخی از خانواده‌ها در کشور‌های متفاوت نیز متداول بوده است ، ازدواج دختران در سنین پایین بوده . اینکار باعث می‌شده است تا علاوه بر اینکه ضربه روحی بالایی به آن‌ها وارد شود ، بلکه از تحصیل و بالا بردن سطح آموزشی نیز عقب بمانند .

 

رای post